duminică, 17 octombrie 2010

11 PREZENTE PE PODIUM LA "DEALUL VIILOR"

Sambata, 16 octombrie 2010, aproape de Lugoj, la hanul "Ana Lugojana" s-a desfasurat a 38-a editie a crosului "Dealul Viilor". Atmosfera mohorata data de ceata si ploaie s-a inviorat odata cu sosirea in numar mare a sportivilor, antrenorilor, parintilor din Lugoj, Caransebes, Timisoara, Resita, Deva si Hunedoara.
Atletii din Caransebes, pregatiti de prof. Iuliana Popescu, Marian Enache, Cristian Brecica, supervizati de antrenorul federal Cristian Dragomir,au obtinut rezultate excelente; au avut 11 prezente pe podium,iar la fete au castigat 5 din cele 7 categorii de participare. Au participat 25 de sportivi, de la copii 3 (nascuti 2001 si mai mici) si pana la tineret - seniori (nascuti 1990 sau mai mari), cativa dintre ei aflandu-se la prima lor competitie si s-au comportat foarte bine, ducand la sfarsit cursele in care au luat startul.
Categoriile de participare la cros au fost urmatoarele:
- copile categoria a III-a născute 2001 şi mai tinere; 400 m.
- copii categoria a III-a născuţi 2001 şi mai tineri; 500 m.
- copile categoria a II-a născute 1999-2000; 700 m.
- copii categoria a II-a născuţi 1999-2000; 1000 m.
- copile categoria a I-a născute 1997-1998; 1100 m.
- copii categoria a I-a născuţi 1997-1998; 1500 m.
- junioare categoria a III-a născute 1995-1996; 1500 m.
- juniori categoria a III-a născuţi 1995-1996; 2500 m.
- junioare categoria a II-a născute 1993-1994; 2000 m.
- juniori categoria a II-a născuţi 1993-1994; 4000 m.
- junioare categoria a I-a născute 1991-1992; 2500 m.
- juniori categoria a I-a născuţi 1991-1992; 5000 m.
- atlete născute 1990 şi mai în vârstă ; 4000 m.
- atleţi născuţi 1990 şi mai în vârstă ; 9000 m.

La cea mai mica dintre categorii, de la noi au participat, la fete, Hanni Brecica (loc 9), iar la baieti Cristian Dragoi (loc 16), Galescu Andrei (loc 17) si Alexandru Tripon (loc 20). Daca anul trecut cel mai mic participant al crosului a fost Hanni Brecica, nascuta in 2004, anul acesta locul i-a fost luat de verisorul ei, Alexandru Tripon, nascut in 2006.
Categoria copilelor 2 a fost castigata de Loredana Cimpoieru, locul doi a fost ocupat de sora ei geamana Nicoleta Cimpoieru , locul 7 de Cristina Galescu, locul 10 de Ana Maria Dodoiu si locul 16 de Ioana Moraru. Rares Detesan a sosit pe locul 9 si Robert Mocanu pe locul 15 la aceeasi categorie, dar in cursa baietilor.
Gemenii Maria Irimia si Alexandru Irimia au castigat categoria copii 1 fete, respectiv baieti, iar locul doi in cursa fetelor a fost ocupat de Amina Tilneac.
La juniori 3 am participat doar la baieti cu Claudiu Colceriu, care a terminat cursa pe locul 9.
Tania Tilneac s-a impus in cursa junioarelor 2, iar Izabela Ghimboasa a ocupat locul 7.Tot la juniori 2, dar baieti, Francisc Abel a sosit pe locul 3, Cristian Rohrich pe locul 7 si Robert Mihart pe locul 8.
Categoria junioarelor 1 a fost castigata de Stefania Milu, iar Radu Dragomir a ocupat locul 3 in cursa juniorilor 1.
La cea mai mare dintre categorii ,la feminin, a castigat Liliana Danci, pentru care crosul a fost o repetitie utila inainte de Campionatul National de Cros de la sfarsitul acestei luni, unde se va face si selectia pentru Campionatul European de Cros. La masculin, au alergat Marius Durle, care a sosit al 3-lea si Andrei Zoican care a ocupat locul 6.
Felicitari tuturor celor care au alergat, le multumim parintilor care ne-au insotit si i-au incurajat pe concurenti si va asteptam sambata, 23 octombrie, la concursul memorial "Iosif Korka", pe care il organizam in Caransebes, pe stadionul din parcul Teius.