luni, 11 octombrie 2010

Doua medalii la Campionatul National de Alergare Montana

Statiunea montana Vatra Dornei a fost duminica 10.10.2010 gazda Campionatului National de Alergare Montana. Desi vremea nu a fost deloc prietenoasa, cu ploaie in toata ziua dinaintea cursei si temperaturi mici, caldura si ospitalitatea bucovinenilor, aprecierea si sustinerea autoritatilor locale pentru ceea ce inseamna sport, frumusetea locurilor, au facut ca intrecerea sa fie o reusita. Si atletele din Caransebes au bifat doua noi reusite, trecandu-si in cont doua medalii valoroase. Astfel la cateogoria senioarelor Liliana Danci, legitimata la CSS Caransebes- CSM Resita, a obtinut medalia de argint. A fost intrecuta de Cristiana Frumuz de la CSM Buzau, iar locul trei a fost ocupat de Simona Maxim de la CSU Galati. Senioarele s-au intrecut pe un traseu de 8 km, cu noroi, cu urcari si coborari abrupte, greu de parcurs chiar si in mers, pe care Lili l-a parcurs in 40 min. si 13s. Junioarele , Stefania Milu si Tilneac Tania, ambele legitimate la CSS Caransebes- CSM Resita, au concurat in cursa junioarelor, ocupand locul 6, respectiv 9, locuri care le-a adus medalia de bronz pe echipe. Medalia de aur pe echipe a fost castigata de echipa Pandurii Tragu Jiu, iar cea de argint de CSM Onesti. In clasamentul individual, cursa a fost castigata de Denisa Dragomir, de la CS Muscelu Campulung,medaliata anul acesta cu aur la Campionatul European de Alergare Montana si argint cu echipa la Campionatul Mondial de Alergare Montana, iar locul doi a fost ocupat de Cristina Negru de la CSM Onesti, medaliata si ea cu ehipa la Campionatul Mondial de Alergare Montana. Junioarele au alergat la Vatra Dornei 4 km, Stefania terminand cursa dupa 22min s 50 s, iar Tania dupa 24min si 1s.
Le felicitam pe fete si pe antrenorii lor si le tinem pumnii tuturor atletilor din Caransebes pentru ca urmeaza in aceasta toamna cateva competitii foarte importante pentru ei.
In cel mai scurt timp vom posta si fotografii de la concurs.